Výber podlahy

Aký druh podlahy si vybrať?
Výber správnej podlahy je často dilemou. Pomôžeme vám, zorientovať sa v základných pojmoch a typoch podláh, aby ste si vybrali tú najvhodnejšiu pre vás.
Plávajúca podlaha
Prvý pojem, ktorý by sme radi ozrejmili je plávajúca podlaha. Veľa ľudí si myslí, že je to určítý typ dosiek alebo materiálu, čo ale nie je pravda. Plávajúca podlaha je jednoducho len štýl montáže – dosky sa položia na špeciálnu pružnú vrstvu materiálu a nechajú sa medzery pre dilatačné škáry. Táto vrstva má za úlohu usmerňovať prirodzené vlastnosti parkiet či laminátu ako napríklad vlhkosť alebo kolísanie teplôt.
Laminátová podlaha
Laminátové podlahy sa delia do dvoch základných skupín – DPL A HLP. DPL podlahy sú zložené len z dvoch vrstiev, sú menej odolné a preto sa používajú najmä v priestoroch a miestnostiach s menším zaťažením. HLP sú podstatne pevnejšie – sú zložené až zo štyroch vrstiev – povrchovej, dekórovej, nosnej dosky a spodnej hrany. Toto zloženie ich predurčuje na použitie v miestnostiach s väčším zaťažením.

Výhody laminátovej podlahy

Robustnosť
Jednoduchá údržba – hygienickosť
Široká ponuka dizajnov
Odolnosť voči mechanickému poškodeniu, zhehodnoteniu a chémii

Neýhody laminátovej podlahy

Nízka vodeodolnosť – neodporúča sa vystavovať častému kontaktu s vodou
Hlučnosť pri chodení – dá sa ale znížiť doplnením izolačnej vrstvy
Chladivosť pri chôdzi bosými nohami

Parkety
Parkety sú známe svojou životnosťou a odolnosťou – používajú sa už stáročia a sú symbolom poctivej práce a kvality. Sú vyrábané z čistého dreva, nie z lacnejších alternatív ako napríklad drevotrieska, čo im okrem origináleho dizajnu (každý kus dreva má inú textúru) pomáha priniesť kus prírody priamo k vám domov. Tým že sú parkety drevené, je príjemné po nich chodiť bosými nohami – nechladia.
Parkety sú špecifické tým, že šesť mesiacov po montáži ešte postupne blednú až kým sa ich farba neustáli. Preto odporúčame, aby ste počas tejto doby nezakrývali parkety rôznymi kusmi nábytku alebo inými objektmi, ako napríklad stolom alebo sedačkou, ktoré by tento proces blednutia ovplyvnili a po ich presunutí by ste videli, že na ich mieste majú parkety trošku iný odtieň farby.
Dôležitá vec pred montážou parkiet celoplošným lepením na podlahové kúrenie pri teplovodnom a elektrickom kúrení:

Nábehový diagram na teplovodné podlahové kúrenie pred pokladaním podláh:

1. deň: vyhriatie na +25 °C prívodná teplota, nočný pokles mimo prevádzku

2. deň: + 35 °C

3. deň: + 40 °C

4. deň: + 55 °C

predpokladaná maximálna teplota prívodu 5. až 15. deň: vrátane vyhrievania s plánovanou maximálnou prívodnou teplotou bez nočného poklesu

16. deň: pokles na +45 °C prívodná teplota, nočný pokles mimo prevádzku

17. deň: + 35 °C

18. deň: + 25 °C 19. deň: meranie vlhkosti Pri prvom spustení podlahového kúrenia na začiatku (každej) vykurovacej sezóny, sa musí teplota vody v systéme zvyšovať o 5 °C denne až do dosiahnutia bežnej prevádzkovej teploty. V priebehu vykurovacej sezóny už môže užívateľ kúriť podľa svojich požiadaviek, tzn. že potom už sa žiadne nábehy nepožadujú.

Výhody parkiet

Dlhá životnosť a odolnosť
Výborná izolácia – tepelná aj zvuková
Elasticita
Dizajn
Ľahká údržba

Neýhody parkiet:

Nestála farebnosť počas prvých mesiacov
Pri zvýšenej vlhkosti môžu zväčšiť objem