Rozdelenie parkiet

Typy parkiet
Parkety sa rozdeľujú na niekoľko základných druhov.
1. Veľkoplošné parkety
Veľkoplošné parkety sú trojvrstvové parkety z masívneho dreva a majú nášľapnú vrstvu 3,5 – 4 mm. Spodná a stredná vrstva sú z mäkkého dreva. Tieto parkety prešli lakovaním (ktoré je ešte vytvrdené UV žiarením) minimálne sedem krát. Takmer všetky parkety tohoto typu majú zámkový spoj, hlavne UNI-click. Tieto parkety sú vhodné aj na inštaláciu podlahové kúrenia pod podmienkou že nie sú javorové alebo bukové. Vlhkosť dreva je 7+- 2% a koeficient prestupu tepla je 0,15 m2K/W. Životnosť veľkoplnošných parkiet je minimálne 100 rokov.

2. Masívne klasické vlyskové parkety

Tieto klasické parkety obsahujú pero a drážku s hrúbkou 21/22 mm. Tieto parkety sa v našich končinách vyskytujú už viac ako 300 rokov. Ukladať sa môžu troma spôsobmi: klincovaním, celoplošným lepením, prípadne lepením plávajúcim spôsobom. Ich životnosť je v rozmedzí 200-300 rokov.

3. Masívne lamparkety

Na rozdiel od vlyskovaných parkiet nemajú tieto parkety pero a drážku a ich hrúbka je 10 mm. V posledných rokoch rastie ich aplikovanie po celej Európe. Sú lacnejšie ako vlyskové parkety, pritom sa ale môžu pochváliť rovnakými úžitkovými vlastnosťami a rovnakou životnosťou.

4. Masívne priemyslené parkety

Tento špecifický typ parkiet vzniká ako vedľajší produkt parketovej výroby. Ich šírka je 160 – 250mm a hrúbka 21/22 mm. Popularita tohoto typu parkiet rýchlo rastie – možno aj vďaka neuveriteľnej životnosti ktorá dosahuje 750 rokov.

5. Intarzované parkety

Tieto výnimočné parkety sú k dispozícii v niekoľkých verziách:

1. Masívne parkety s hrúbkou 10 mm
2. Trojvrstvové hotové parkety s hrúbkou 15 mm
3. Masívne parkety s hrúbkou 16 – 25 mm
4. tabuľové vrstvené parkety s hrúbkou 21 – 35 mm

Všetky spomenúté parkety okrem 15 mm trojvrstvových hotových parkiet sa povrchovo upravujú až priamo pri ich inštalácii.

Oslovujú najmä náročnejších zákazníkov v krajinách ako Švajčiarsko, Belgicko, a Nemecko. Životnosť záleží od jednotlivého typu, všeobecne sa alebo pohybuje v rozmedzí 100 – 300 rokov.

6. Laminátové podlahoviny

Je to imitácia parkiet ktorá v 90. rokoch zaznamenala obrovský boom. Životnosť je veľmi nízka – od 3 do 25 rokov. Počas tohto obdobia ale poslúži veľmi dobre. Nakoľko nie je vyrobená z naozajstného dreva, pri chôdzi bosými nohami chladí. Hrúbka je v rozmedzí 6.2 – 12 mm a jej nášľapná vrstvá sa skladá z polaminovaného papieru. Obrovská výhoda je v podstate neobmedzené množstvo dizajnov (na papier sa dá vytlačiť všetko).